Tudnivalók

Kiegészítők

Ritkán fordul elő, hogy minden változtatás nélkül, a bringaboltból kitolva, kerékpárunk teljes mértékben megfelel mindennapi igényeinknek. Attól függően, hogyan, mire, mikor használjuk, érdemes felszerelni különböző kiegészítőkkel, sőt vannak bizonyos tartozékok, melyek egyenesen nélkülözhetetlenek a mindennapokban.

Alapvetően más kiegészítők szükségesek a városi közlekedéshez, túrázáshoz vagy sportoláshoz. Sőt, amiről nem szabad megfeledkezni, egészen más alkatrészek fölöslegesek, vagy olyanok is akadnak, melyek kimondottan akadályoznak célunkban! Utóbbi aspektust sem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen kinek van szüksége munkába menet a pulzusmérőre, vagy elképzelni is rossz egy pálcás sárvédővel szerelt bringát MTB maratonon
Most elsősorban a hétköznapi közlekedéshez szükséges kiegészítőkről lesz szó.

lampaVilágítás

Aki sötétben is bringázik, evidens, hogy be kell szereznie valamilyen világító cuccot, nem csak azért, mert a KRESZ szerint is kötelező, hanem mert éjjel életveszélyes közlekedni nélküle.
Fontos kérdés, hogy megfordulunk-e bringával lakott területen kívül, vagy gyér megvilágítású utcákon. Ha nem, például Budapest jó közvilágítással rendelkező utcáin közlekedünk csak sötétben, akkor elég lehet a ledes villogó előre hátra. Ezek olcsók és biztosítják a láthatóságot. A hangsúly a "láthatóságon" van, mert ha "látni" is szeretnénk a sötétben, előre mindenképpen komolyabb lámpát kell beszerezni. A gyártók általában LUX-ban tüntetik fel a fényerőt, ha bevilágítatlan utakon is megfordulunk este, mindenképpen olyan modellt vásároljunk, amely legalább 20 LUX körüli fényerővel rendelkezik. Ne hagyjuk magunkat rábeszélni gyengébbre, mely hiába tűnik fényesnek az üzlet sötét mellékhelyiségében, élesben métereken belül elvész az ereje. A komolyabb típusok általában felszerelhetők kormányra és bukóra is.
(A city kerékpárokon található gyári világítás sajnos az esetek többségében kevés ahhoz, hogy valóban jól lássunk sötétben.)

sarpiszkaSárvédő

Hogy milyen sárvédőt szerelünk fel a bringára, egyáltalán, hogy szereljünk-e fel, teljes mértékben saját szokásaink függvénye.
Aki sokat közlekedik civil ruhában bringával, érdemes feldobni, hiszen bármikor lezúdulhat az ég, olyan nincs, hogy "én előre tudom, mikor fog esni és akkor nem indulok el".
Ha már sárvédő, maradéktalan szolgálatot csak a teljes kereket beborító modellek nyújtanak, amilyenekkel általában gyárilag felszerelik a city kerékpárokat.
Alkalmi bringások vagy akik sportolnak is hegyikerékpárjukkal, letehetik a voksot a bepattintható műanyag modellek mellett, de tudni kell, hogy ezek messze nem nyújtanak olyan védelmet, mint a pálcás sárvédők.
Valódi sportoláshoz terepen vagy versenyzéshez csak speciális sárvédők használhatók.

Csomagtartó, kosárka

Túrázók számára nélkülözhetetlen a csomagtartó, csini ruhában bringázó hölgyek számára pedig a kosárka. Utóbbiból kaphatóak felpattintható modellek is, melyek egyetlen mozdulattal eltávolíthatóak a kormányról, ha nincs rájuk szükség a retikül miatt.
A csomagtartó egy olyan dolog, ami például teljesen fölösleges, ha általában válltáskával vagy hátizsákkal közlekedünk

nyeregtaskaSzerszámok nyeregtáska

Aki konyít valamicskét a kerékpárhoz, mindenképpen vigyen magával egy nyeregtáskányi szerszámot, pótbelsőt, minipumpát. Sokkal egyszerűbb helyben megoldani a problémát, mint taxit hívni

Extrák

Se szeri se száma a különböző extra felszereléseknek, például: kitámasztó, kilométeróra, szarv, visszapillantó, ilyen-olyan tárolóalkalmatosságok, védőfelszerelések. Esetükben is érvényes az alapszabály, gondoljuk át, valóban szükségünk van-e rájuk, mert ha nem, csak plusz súlyt jelentenek.

Forrás: Hauser.hu